12. DIO: ČOVJEKNA ULOGA U PRIRODI

Original: http://www.johnagowan.org/sect12.html

(revidirano u decembru 2010)

JOHN A. GOWAN

email:
[email protected] 
[email protected]

početnoj stranici (stranica 1)
početnoj stranici (stranica 2)
E-knjiga

Sažetak

Čini se da uloga čovjeka u prirodi prirodno dijeli na dva dijela: 1) širenje Zemlje-Života u galaksiju; 2) jačanje i razvoj samosvesti i kreativnosti Kosmosa. Čovječanstvo je, u prvom redu, praktično, naučno sredstvo Gaje, odnosno Majke Zemlje, evoluiralo kao njezin reproduktivni agent; u drugom slučaju, čovječanstvo je percepcijski ili intelektualni alat Kozmosa, evoluiran za nošenje informacija i samosvijesti o Kozmosu, agent kojim Kozmos istražuje, razumijeva i cijeni sebe, uključujući istraživanje novog (uključujući sažetak) načini kreativnosti. Čini se da naša nativna duhovna svijest predstavlja intuitivno prepoznavanje ove kozmičke veze. Prva uloga je orijentisana ka zemlji, koja se društveno manifestuje kao nauka; druga uloga je univerzum orijentisan, a manifestuje se društveno kao umjetnost i religija, u svim njihovim oblicima. Treba biti očigledno da prva uloga ni na koji način nije suštinski u suprotnosti s drugom.

Uvod

Vizionarski pogled na Zemlju kao samo-zainteresirani i samoregulirajući super-organizam, “Gaia”, koji je iznio engleski znanstvenik J. E. Lovelock (1979), omogućava nam novu i uzdignutu perspektivu čovjekove uloge u prirodi. Čovječanstvo je sjeme Gaje, sredstvo za rasipanje, sredstvo pomoću kojeg će Gaia reproducirati i kolonizirati galaksiju svojim životnim oblicima. Kao i bilo koji drugi organizam, Gaia ima životni ciklus, koji na planetarnom nivou kontrolira Sunce i na nju utiče prisustvo drugih planeta, kometa, asteroida, meteorita i našeg Mjeseca. Tokom ovog životnog ciklusa, kao i svaki drugi organizam, Gaia će se pokušati razmnožavati kada postigne zrelost. Sada je došlo vreme za Geju; Gaia je ušla u svoju reproduktivnu fazu života i mi smo njeni reproduktivni agensi. To je razlog velikog uzbuđenja i iščekivanja oko pojave Čovjeka u prirodi.

Noina arka

U ovom pogledu mi nismo gospodar Zemlje; mi smo specijalizovane reproduktivne ćelije i sluge planetarnog super-organizma, evoluirali za specifičnu svrhu i ulogu. Mi smo marionete Gaijevih reproduktivnih dizajna, evoluirali u našim društvenim milijardama za jednu reproduktivnu misiju: ​​stvoriti tehnološku strukturu koja će Gaijev život nositi u druge zvjezdane sustave, naseljavati Galaksiju i tako osigurati opstanak Gaje i pored bombardiranja asteroidi i komete, pa čak i pored eventualne smrti Sunca i Zemlje. Priča o Noinoj arci nije samo legenda prošlosti, već vizija budućnosti koja obuhvaća svemirske brodove Zemlje dok nose životne oblike Gaje preko svemiranskog okeana do novih planeta i zvjezdanih sistema.

Naš veliki mozak, naše pametne ruke, naši društveni načini, naše mnoštvo, svi su potrebni za zadatak. Naša velika populacija potrebna je ne samo za pružanje radne snage i prikupljanje resursa za rad, nego i za proizvodnju vrlo rijetkih genija koji će otkriti kako se to može učiniti, koji će riješiti zastrašujuće tehničke probleme međuplanetarnih i međuzvezdnih putovanja. Zemljine ogromne rezerve nafte, uglja, plina i nuklearnih ruda potrebne su zalihe energije (“masti”) za veliki reproduktivni napor, čekajući vrste koje razumiju kako ih koristiti za proizvodnju raketa i raketnog goriva, lansirajući svemirski program .

Biološki, čovječanstvo ima jedan središnji evolucijski zadatak: kolonizirati galaksiju. U tu svrhu resurse Zemlje treba sačuvati i osavremeniti; zemlju treba zaštititi, a ne silovati, tako da može nastaviti pružati resurse za održavanje ovog velikog reproduktivnog napora. Svemirska putovanja zajednički su evolucijski cilj čovječanstva, a naše bi se vrste trebale probuditi u toj spoznaji i oživjeti u tu zajedničku svrhu.

Ne želimo da Gajin reproduktivni napor bude sličan lososu, jedinstvenom prasku sjemena nakon kojeg organizam umire; prije bi trebalo biti poput stabla koje proizvodi sjeme iz godine u godinu tokom dugog i snažnog života. Ovo je zajednička vizija koju naša vrsta može prigrliti i slaviti jednolično, vizija čovječanstva koja se transformira u galaktičko prisustvo i istraživač u svemiru. Može nas i našu planetu spasiti od naše destruktivne unutrašnje svađe i razaranja okoliša podižući našu viziju na višu zajedničku svrhu koja uključuje zdravlje naše planete i zahtijeva univerzalni suradnički napor s koristima za sve. Zbog toga je znanost i čovječanstvo važno, a to je poruka koju bi nauka, a ne samo naučna fantastika, trebala slati mladima.

Napokon, vjerovatno nismo jedina vrsta u ovoj galaksiji koja se nada da će postići planetarnu kolonizaciju i galaktičko širenje. Kao i uvijek, vrijeme je u suštini. Konkurencija je uvijek s nama; čak je i galaksija konačan resurs. Ako želimo da naša vrsta postigne razliku galaktičkog građanina i istraživača, moramo postaviti svoju kuću u redu i svom namjernom brzinom odgovoriti na poziv nove granice i naše evolucijske sudbine. Pogledajte: “Put informacija” (tablica).

Naša kosmička veza

Biologije i živi sistemi predstavljaju informaciju put kroz koji je Univerzum razvija vlastitu sposobnost da iskuse sebe (vidi: Put informacija“(tekst)). Svi oblici života predstavljaju pokušaje Cosmos da uhapsi sebe; Zbog toga u svom najosnovnijem ili biološkom nivou, svrha života je iskustvo života. Na zemlji, to unutrašnje kosmičke radoznalost kulminira u ljudskost – mi smo perceptivnih i intelektualnih agenti svemir koji želi da pogleda i razumiju sebe, a da se istraži potencijal svoje kapacitete za kreativnost. Ljudske kreativnosti je fraktal iteracija kosmičke kreativnosti; zaista, mi smo stvoreni na sliku i sličnost Boga. Uloga čovečanstva u kosmičkom kontekstu je, dakle, da iskustvo života s radošću, razumjeti svemir, cijeniti svoje ljepote, poštovanje drugih oblika života (uključujući i jedni druge), i razvijamo vlastitu kreativnost. Religija u ovom prikazu se prepoznaje kao oblik samo-obožavanja, Kosmosa odaje počast sebe, “A Obrazloženje za ljubav u svemiru”). U tom smislu, moramo priznati da su mnogi oblici obožavanja prirode, sasvim odgovarajuće duhovne vježbe, te da nauka i umjetnosti su oblici vjerske prakse, razvija nove domene ljepote i kreativnosti, i novi putevi iskustva i razumijevanja. (Vidi: “Ljudska veza”.)


Povezani Radovi:
Put informacija
Za ljudska Provedeno
Teilhard de Chardin – proroka informaciono doba


Reference

Barbour, Ian G. 2000. When Science Meets Religion. HarperSanFrancisco.
[2] Teilhard de Chardin, The Phenomenon of Man, Harper and Row, 1959, 318p.
[3] John Curtis Gowan, Trance, Art, Creativity, privately printed, 1975, 448p. + xxvi
Ervin Laszlo, The Relevance of General Systems Theory, George Braziller Inc., 1972
J. D. Barrow and F. J. Tippler. The Anthropic Cosmological Principle. Oxford University Press 1986.
Armand Delsemme, Our Cosmic Origins. Cambridge University Press 1998.
J. E. Lovelock, 1979. Gaia: A new look at life on Earth. Oxford University Press.
“The Origin of Life” by James Trefil et. al. American Scientist May-June 2009 Vol. 97 No. 3 pages 206-213.