U McDonaldization društva

Original: http://www.umsl.edu/~keelr/010/mcdonsoc.html

Uvod u sociologiju

Sociologija 1010

Robert Keel, instruktor

George Ritzer je uzeo centralni elementi rada Max Weber, proširio i da ih ažurirati, i proizveo kritičke analize uticaja društvenih strukturne promjene na ljudske interakcije i identiteta. Centralna tema u analizi Weber je modernog društva bio je proces racionalizacije; proces dalekosežne pri čemu su se zamjenjuje tradicionalno načina razmišljanja od strane krajevima/znači analiza bavi efikasnost i formaliziran društvene kontrole. Weber, arhetipski manifestacija ovog procesa je Birokratija; veliki, formalnu organizaciju karakterizira hijerarhijska struktura vlasti, uhodani podjelu rada, pisana pravila i propisa, bezličnosti i briga za tehničke sposobnosti. Birokratske organizacije ne predstavlja samo proces racionalizacije, struktura nameću na ljudske interakcije i razmišljanja unapređuje proces, što dovodi do sve racionalizovani svijeta. Proces utiče na sve aspekte našeg svakodnevnog života. Ritzer ukazuje na to da u kasnijem dijelu Twentieth Century društveno strukturirani oblik restorana brze hrane postala organizacijske snage predstavljaju i proširuje proces racionalizacije dalje u carstvo svakodnevnoj interakciji i individualnog identiteta. McDonald služi kao model slučaju ovog procesa u 1990.

… McDonaldization, … je  proces kojim principima restoran brze hrane dolaze u dominiraju sve više i više sektora američkog društva, kao i ostatak svijeta. (Ritzer, 1993: 1)

Kako sada to Gone (lokalni)?

Od 1955. McDonald je porasla za 31,967 utičnicama širom svijeta (Ritzer 2011. godine: 2) (lokalni) (Der Nürnburger, 2010). Centralni pojmovi zaposlenih u fast-food industriji su se proširili na sve vrste restorana. Sve od pizza do jastoga, od sladoleda do kruh, od alkohola do piletinu dominira Chain mentalitet.

Mi više ne moraju ići u lance. Oni su došli do nas. Oni su u predgrađima, centralna gradovima, centrima, naše škole i vojne baze, našim bolnicama i aerodrome, čak i naše avione i ballparks. Oni dominiraju naš autoput petlji-svakom izlazu izgleda isto.

To je ne samo u prehrambenoj industriji koja predstavlja ovaj proces McDonaldization. Toy Stores (Toys R Us), Knjižare (B. Dalton), Novine (USA Today), briga o djeci (Kinder Care), učenje (Sylvan Learning Centers) i mnoštvo drugih su pratili.

“U 1980-ih i 1990-ih McDonaldization proširila svoj doseg na više i više regija društva, a ta područja su sve daleko od srca poslovne brze hrane”. (Ritzer 1994: 137)

Svaki novi spin-off služi za dalje širenje procesa. Je “vijest ujeda” od USA Today su promijenili način na koji većina lokalne novine predstaviti novosti, možda čak i način na koji vidimo i čujemo vijesti na TV-pogledajte Headline Network News. Pa čak i način na koji “vijest” je  constructed – rad PR menadžera i saopštenja za javnost.

Ritzer navodi pet dominantnih tema u ovom procesu McDonaldization: Efikasnost, Calculability, predvidljivost, pojačane kontrole, kao i zamjena za ljudska Non-ljudske tehnologije.

Efikasnost

Efikasnost znači izboru sredstava do određenog kraja brzo, s najmanje iznos troškova ili napora. Ideja efikasnosti je specifična za interese industrije ili posao, ali se obično reklamira kao korist za kupca. Primjeri su izdašan: disk-up prozor, salata barove, ispunite svoj pehar, samostalno služiti benzin, bankomata, govorne pošte, mikrovalna večere i supermarketi (u odnosu na stari put namirnice, gdje ste dali naredbu piljar). Zanimljiv element ovdje je da kupac često završava rade posao koji su prethodno je učinjeno za njih. A kupac plaća za “privilegiju”. Mi potroši više vremena, koji su prisiljeni da nauče nove tehnologije, sjećam više brojeva, i često plaćaju više cijene kako bi se poslovanje da rade efikasnije (održava viši profitne marže).

Izračunavanje

“(Ovo) uključuje naglasak na stvari koje se mogu izračunati, broje, kvantificirane. Kvantifikacija odnosi na tendenciju da naglasi kvantitet a ne kvalitet. To dovodi do osjećaja da je kvalitet jednak određenih, najčešće (ali ne uvijek) velike. Količine stvari “(Ritzer 1994: 142) (lokalna kopija)

Primjeri ovog elementa su: “Big Mac”, rekao je Whooper”, “Veliki Gulp”, “Wendy je”, “Biggie Prehrana”, hrane koja se prodaje po Težina- Taco Bell 8 unci burrito. Još jedna manifestacija se odnosi na vremenski brže je bolje. “Fast Mršavite” microwaving dozvoljava “provode manje vremena u kuhinji”, a svoje vijesti; Nema detalja da ti uspori. A dodatno produženje uključuje proces credentialing. Status, sposobnost i stručnost se pretpostavlja da se odnosi na broj inicijali jednog lista iza imena jednog ili broj komada papira smo visi na naš ured zidovima .

Predvidljivost

Predvidljivost se odnosi na pokušaj da strukturira našu okolinu, tako da iznenađenje i differentness ne zadire naš senzibilitet.Racionalni ljudi treba da znaju šta da očekujem. Oni žele da budu sigurni da je zabava, zadovoljstvo, okus, i prednosti su dobili prošle sedmice u Cincinnati će se ponoviti iduće sedmice u San Diegu. Big Mac je Big Mac je Big Mac.

Filmskoj industriji se nadovezuje na ovaj koncept po churning nastavak nakon nastavak. Spin-off serije televizijskog programa, ili uspjeh autora kao što su Tom Clancy, predstavljaju važnost predvidljivosti: Dobijamo pratiti naše omiljene likove i izdavača i proizvođači mogu biti sigurni predvidivog profita.

Kupovina je predvidivo u tržnom centru, isti trgovine, često isti raspored, ograđeno i zaštićeno od nepredvidivog vremena. Naši životi su strukturirani i kontrolisani; idemo kroz pokrete na auto-pilot.

Kontrola kroz zamjena neljudskog za ljudska tehnologija

Ritzer diskusija kombinuje ove posljednje dvije elementi procesa McDonaldization.

… ova dva elementa su usko povezani. Naime, zamjena ljudske strane neljudske tehnologija često je orijentisan ka veću kontrolu. Je veliki izvor nesigurnosti i nepredvidivosti u racionalizaciju sistemu su ljudi-ili ljudi koji rade u tim sistemima ili ljudi koji se služe njima. (Ritzer 1994: 148)

Sve je unaprijed pakirani, pre-mjereno, automatski. Zaposlenik ljudski se ne traži da misli, samo slijedite upute i pritisnuti dugme sada i onda. Kod kuće, naše pećnice i sondi nam reći kada je naša hrana završi, začina se gotovi, ili obrok dolazi u kompletu u jednom zgodan paket.

Kockice u supermarketu ne moraju razmišljati ni samo skenirati barkod (smo već težio i označen na proizvode). “Sljedeći korak u ovom razvoju je da se kupac uradi skeniranje, …” (Ritzer 1994: 150). Skeneri su zamjene dame, ali i omogućuju veću kontrolu nad potrošača; cijene su više na stvari koje kupujemo, tako da imamo manje mogućnosti da nadgleda naše potrošnje i točnost optužbi za prodavnicu. Prihvatimo “nepogrešivost” kompjuterizovanog check-out.

Avioni su već pod kontrolom računara, piloti samo nadgleda proces. Uskoro automobili će slijediti odijelo-već dijagnostički modul “reći” mehanike šta je potrebno da se komponente zamijenjen (napomena: malo je popravka koja se odvija).

To znači da se vještine i sposobnosti ljudskog glumca brzo postaju stvar prošlosti. Ko smo i kako smo u interakciji je postaje definiran našim zavisnost i podređenost u mašinu.

Iracionalnost racionalnosti

Iako je bilo mnogo prednosti i pogodnosti koje se odnose na ovaj proces McDonaldization: sorte, non-sat bankarstva i shopping, i često brži usluga; postoji određenom smislu da ovi racionalno sistemi imaju tendenciju da se uključite u na sebi, dovesti do iracionalne ishoda.

“Većina konkretno, iracionalnost znači da racionalno sistemi su nerazumno sistema. Pod tim mislim da su oni negiraju osnovne čovječnosti, ljudski razum, ljudi koji rade u okviru ili se služi njima” (Ritzer 1994: 154).

Linije u restoranima brze hrane može biti vrlo dugo, a čekanje da se kroz drive-thru može čak potrajati duže nego ide unutra.Ove racionalan sistem nas ne štede novac; bismo mogli provesti manje, ali mi više posla. Hrana koju jedemo je često manje hranjiva, punjen stabilizatora i pojačivača okusa, masti, soli i šećera. Ovo doprinosi zdravstvenim problemima našeg društva, definitivno “antihuman” komponentu. Kako se naša djeca odrastaju u tim sistemima, oni razvijaju navike koje osiguravaju naši povećanje zavisnost sistema. Ambalaže se koristi u fast food industriji zagađuje okolinu. I porodica: dio svojih solidarnosti i integritet je centriran oko porodice obrok:

Komunalne obrok je naša primarna ritual za podsticanje porodice da se okupe zajedno svaki dan. Ako je izgubljen za nas, mi ćemo morati izmisliti nove načine da budemo porodica. To je razmotriti da li je zajednička radost da hrana može pružiti je vrijedan odustajanja. (Visser, 1989: 42; u Ritzer, 1994: 156)

Microwavable hrane i restorana brze hrane omogućavaju nam da jedemo ono što želimo, kada želimo to. Ritual kuhanja, jedu zajedno i dijeljenje blijedi iz američke porodice.

Dva finalna problemi su napomenuti. Koliko dugo će to biti prije ovih racionalno sistemi evoluiraju izvan kontrole ljudi. Koliko naših života su već u skladu sa svojim uticaj i kontrolu. Šta se dešava kada ljudi koji imaju kontrolu nad podleći pod kontrolom?

I, kao što ovi sistemi proširi i razvije međuzavisnosti među sobom-u zemlji i inostranstvu, mogućnost mali broj pojedinaca ostvarivanja ogromnu kontrolu nad ljudima ovisi o sistemima postaje sve realnije. Možda Brave New World je već u izradi. Šta vi mislite?